22. februar 2017

Vinderne af Dansk Trav Derby 1898-2016


2016 Axel (Love You) René Kjær 1.15,5a
2015 Winston Sisa (Ens Snapshot) Jan Dahlgaard 1.13,3a
2014 Tumble Dust (Crazed) Björn Goop 1.14,7a
2013 Stand And Deliver (Kadabra) Birger Jørgensen 1.15,0a
2012 Repay Merci (Offshore Dream) Knud Mønster 1.16,5a
2011 Peak (Ganymede) Johnny Takter 1.15,3a
2010 Okay Bee (Turbo Sandy) Flemming Jensen 1.15.4a
2009 Nice Little Ært (Golden Globe) Johnny Takter 1.16,2a
2008 Magic Sisa (Carmody Lobell) Johnny Takter 1.15.3a
2007 Leviti (Alf Palema) Steen Juul 1.17,2a
2006 Kanonis Lobell (Carmody Lobell) Kenneth Nielsen 1.16,5a
2005 I'm a Photo (S J's Photo) Staffan Nilsson 1.16,6a
2004 Home Blåbjerg (S J's Photo) Thomas Uhrberg 1.17,5a
2003 Good Guy (S J's Photo) Bent Svendsen 1.17,0a
2002 Frække Frederik (Speedy Tomali) Preben Kjærsgaard 1.16,4a
2001 Esterel Sunset (Victor Victor) Flemming Jensen 1.16,3a
2000 Dragon Flamingo (Carmody Lobell) Nicolaj Andersen 1.17,1a
1999 Chopin Toftebjerg (Ride the Wave) Nicolaj Andersen 1.16,2a
1998 Bell Shadow (Quick Pay) Torbjörn Jansson 1.17,4a
1997 Atom Tess (Smokin Yankee) Steen Juul 1.17,7a
1996 Wee Hjordal (Shane T.Hanover) Henrik Lønborg 1.17,2a
1995 Treasure Ås (Balanced Image) Erik Berglöf 1.16,5a
1994 Skalflex (Espay) Steen Juul 1.18,2a
1993 Rudolf Le Ann (Why Not) Steen Juul 1.15,9a
1992 Predator (Speedy Somolli) Jim Frick 1.17,9a
1991 O'Bidjar (Heriz) Torben Fischer 1.18,0a
1990 New Quick (Quick Pay) Steen Juul 1.18,8a
1989 Macon (Banana Peel) Jørn Laursen 1.19,6a
1988 Lancelot Broholm (Pay Dirt) Birger Jørgensen 1.18,3a
1987 Konsonant (Vokal N) Steen Juul 1.18,3a
1986 Indus (Linus T) Lars Lindberg 1.17,9a
1985 Hawkeye (Vokal N) Axel Jacobsen 1.18,7a
1984 Game Høgh (Pay Dirt) Axel Jacobsen 1.18,0a
1983 For Ever Vixi (Fine Shot) Steen Juul 1.19,3a
1982 Ejnar Vogt (Frosty Hanover) Veijo Heiskanen 1.19,0a
1981 Duvil (Pay Dirt) Jørn Laursen 1.20,4a
1980 Chianti Pitt (Pay Dirt) Ove Andersen 1.21,0a
1979 Brilliant H (Frosty Hanover) Veijo Heiskanen 1.22,0a
1978 Adam Paradiso (Flicking Star) Preben Kjærsgaard 1.19,4a
1977 Vixi Bird (Francis Senator) Jørn Laursen 1.19,6a
1976 Tarok (Pay Dirt) Jørn Laursen 1.19,9a
1975 Spathrine C (Lord Valentine) Mogens Larsen 1.20,7a
1974 Ritha Lyngholm (Lord Valentine) Hans Svensson 1.21,1a
1973 Patricia Garbo (Devacourt) Thorkild Jensen 1.22,0a
1972 Osman Bogø (Joe's Pride) Harald Lund 1.22,2a
1971 Nu Bangsbo (Frosty Hanover) Villy Pedersen 1.23,1a
1970 Max Hanover (Frosty Hanover) Børge Simonsen 1.23,3a
1969 Loyal (Newport Orbit) Eivind Schnell 1.22,0a
1968 Karina Axworthy (Leo Axworthy) Hans Svensson 1.21,7a
1967 If Klokkedal (Joe's Pride) Jørgen Hill 1.24,0a
1966 Hansa (Kaptajn Hald) Jørgen Olsen 1.22,8a
1965 Gigant (Oscar Den Store) Mogens Ingvard 1.22,3a
1964 Fox Hanover (Stuart Hanover) Leif Løfgren 1.24,4a
1963 Emigrant (Safari the Great) Walther Kaiser-Hansen 1.23,8a
1962 Dina Lloyd (Lloyd Hanover) Karl Pettersson 1.22,9a
1961 Carl Aage (Joe's Pride) Ernst Petersen 1.25,6a
1960 Bambino (Casino the Great) Mark Ingdam 1.23,9a
1959 Aprilsnar (Fux Director) Leif Nielsen 1.23,9a
1958 Victory King (Speed King) Georg Andersen 1.24,7a
1957 Tjavs (Joe's Pride) John Petersen 1.24,7a
1956 Snowflake (Rex the Great) Mark Ingdam 1.23,5a
1955 Rex Junior (Rex the Great) Kurt Køppen 1.24,0a
1954 Princess The Great (Rex the Great) Fredie Sølberg 1.25,8
1953 Onward Eagle (Josedale Eagle) Hans Hansen 1.25,3
1952 Nollo (New England) Mark Ingdam 1.28,2
1951 Minus (Sonny Diamond) Arnold Jensen 1.28,1
1950 Lykkeprins (Silver Prince) Vagn Lønborg 1.26,9
1949 Kuno (Rex the Great) Aage Kristoffersen 1.25,8
1948 Jolly (Jim Bingen) Poul Stripp 1.29,4
1947 Ilka Nichols (Silver Prince) Sophus Sørensen 1.31,1
1946 Hickory (Styrmand) Oluf Månsson 1.28,5
1945 Garant (Full Tilt) Niels Jan Koster 1.30,5
1944 Future (Full Tilt) Aage Kristoffersen 1.25,7
1943 Ebbe Axworthy (Captain Axworthy) Aage Kristoffersen 1.26,8
1942 Dixie Star (Zed Hanover) Arnold Jensen 1.27,3
1941 Carl Hof (Calumet Dick) Sophus Sørensen 1.27,1
1940 Bellwood (Guy Bellwood) Arnold Jensen 1.25,8
1939 Aerolit (Worthy Harwester) Hans Hansen 1.28,9
1938 U S A (Brusiloff) William Jensen 1.28,1
1937 Tella the Great (Forest Fire) Gerhard Petersen 1.26,7
1936 Sonny Diamond (Diamond Axworthy) Niels Jan Koster 1.24,4
1935 Rex the Great (Sandy Flash) Hans Hansen 1.26,7
1934 Patsy (Quadrille) Sophus Sørensen 1.26,7
1933 Odin Hall (The Laurel Hall) Olle Månsson 1.28,9
1932 Jim Bingen (Black Jim jr) Paul Groch 1.28,7
1931 Mars (Burgoo) Leth-Olsen 1.30,3
1930 Klondyke (Burgoo) Niels Jan Koster 1.30,8
1929 Kim (Alabama Bond) Niels Jan Koster 1.31,7
1928 Johnny Finance (Alabama Bond) Leth-Olsen 1.32,6
1927 Hidalgo (Worthy T) Niels Jan Koster 1.28,4
1926 Gibtown (Lu Princeton) Niels Jan Koster 1.32,3
1925 Peter Pouge jr (Peter Pouge) C L Müller 1.28,6
1924 Ego (Alabama Bond) Peder Andersen 1.35,0
1923 Golden Arrow (Arrow Rock) Paul Groch 1.34,3
1922 Cyrano (Worthy T) Niels Jan Koster 1.29,4
1921 Bella S (Figaro) Sophus Sørensen 1.32,0
1920 Dreamwold (The Dreamer) Niels Jan Koster 1.33,0
1919 Union Boy (Worthy T) Holger Fischmann 1.34,8
1918 Tornado (The Dreamer) Niels Jan Koster 1.33,0
1917 Great Miss (Peter the Great) Holger Fischmann 1.33,0
1916 Danish Girl (Cortella) Holger Fischmann 1.33,3
1915 Elegant Bai (Bobichon) Niels Jan Koster 1.32,0
1914 Edelweiss (Pelle) Paul Groch 1.34,0
1913 Prins Beautaw (Beautaw) Frank Starr 1.30,2
1912 Saturn (Beautaw) Nils Brække 1.35,6
1911 Excelsior (Tako) Joe May 1.43,5
1910 The Sovereign (Refero) Frantz Smrcka 1.44,0
1909 Ingolf (Jay McGregor) Joe May 1.41,0
1908 Tapper (Jordan) Frantz Smrcka 1.41,0
1907 Dagmar Lamott (Shadeland Lamott) Robert Trautwetter 1.43,0
1906 Miss Refero (Refero) Julius Pajoncek 1.44,0
1905 Elinor (Potential) Robert Uhlig 1.47,0
1904 Allart (Antiago) Robert Uhlig 1.46,0
1903 Phønix (Shadeland Lamott) Carl Walker 1.48,0
1902 Eva (Axtell C) Peter Jensen 1.53,0
1901 Lady Tom (Tom Jefferson) Joe May 1.54,0
1900 Harriet A (Rex Americus) W Grossman 1.55,4
1899 Consul Cook (E N Cook) Alex Johnstone 1.52,9
1898 Clara Greenlander (Greenlander) Alex Johnstone 1.49,5

20. februar 2017

De hurtigste danskfødte heste

Kenn Erik Bech og Henrik Jørgensen har på Travservice.dk publiceret en liste over alle tiders hurtigste danskfødte travheste:

  1. Tycon Conway Hall v. Conway Hall-Golden Sunday/Supergill – 1,09,4
  2. Obi-Wan v. Ganymedes-Hejsa Reerstrup/Speedy Herve – 1,09,7
  3. Repay Merci v. Offshore Dream-News From Heaven/Super News – 1,09,9
  4. O’Grady v. S J’s Photo-Dawn Garbo/Smasher – 1,09,9
  5. Local Conch v. King Conch-Fleur New/New Quick – 1,10,0
  6. Montgomery Hill v. S J’s Photo-Funny Hill/Mr Vic – 1,10,1
  7. Soho v. Dream Vacation-Hillary Tøll/General November – 1,10,1 – hurtigste hoppe!
  8. Politiken v.ENS Snapshot-Goldie Hawn/Earthquake – 1,10,2
  9. Neo Holmsminde v. Valley Sentry-Devil’s Lady/Little Devil – 1,10,2
  10. Patricia Hastrup v. Great Challenger-Isabella Hastrup/Sugarcane Hanover – 1,10,2
  11. Mathilde Trøjborg v. Earthquake-Veronica Trøjborg/Shane T Hanover- 1,10,5
  12. Tumble Dust v. Crazed-Affinity/Victory Dream – 1,10,5
  13. T Rex v. Great Challenger-Echidna/Giant Chill – 1,10,5
  14. Nok’en Frækkert v. Mastery-Kama Sutra/Lindy’s Crown – 1,10,6
  15. Jewish Banker v. Wall Street Banker-Swedish Magic/Super Bowl – 1,10,6
  16. Stand And Deliver v. Kadabra-Ghana Roland/Speedy Herve – 1,10,7
  17. Tano Bork v. Great Challenger-Frederikke Bork/New Quick – 1,10,7
  18. Bastian Birke v. Indus-Naja Birke/Freedom Rider – 1,10,7
  19. Salina v. ENS Snapshot-Dika/Little Devil. 1,10,7
  20. Snoopy v. Trophy Catch-Hey New/New Quick – 1,10,7
  21. Nanny Fine v.Gill’s Victory-Julie Parisienne/Smokin Yankee – 1,10,7
  22. Korvet Klintholm v. Frisky Frazer-Primadonna Bogø/Osman Bogø – 1,10,7
  23. Minos Vang v. S J’s Photo-Casual Style/Speedy Crown – 1,10,8
  24. Open v. Sugarcane Hanover-Magna November/Supergill – 1,10,8
  25. Partout Simoni v. Jag de Bellouet-Axie Fair/linus T – 1,10,8
  26. Picture FH v. S J’s Photo-Princess Tigerly/Speedy Crown – 1,10,8

17. februar 2017

De mestvindende danskfødte heste


1. Rival Damkær (Copperfield) - 7.223.925 - 1989
2. Indus (Linus T) - 5.592.207 - 1982
3. Rudolf Le Ann (Why Not) 5.457.108 - 1989
4. Atom Tess (Smokin Yankee) 4.368.060 - 1993
5. Neo Holmsminde (Valley Sentry) 4.252.733 - 2005
6. Partout Simoni (Jag de Bellouet) 4.252.733 - 2007 - Aktiv
7. Always New (New Quick) 3.944.174 - 1993
8. Tumble Dust (Crazed) 3.846.615 - 2010 - Aktiv
9. Repay Merci (Offshore Dream) 3.700.220 - 2008 - Aktiv
10. Habib (Richthofen) 3.571.061 - 1981
11. O’Grady (S J’s Photo) 3.465.312 - 2006 - Aktiv
12. Okay Bee (Turbo Sandy) - 3.377.035 - 2006
13. Montgomery Hill (SJ’s Photo) – 3.362.448 - 2004
14. Local Conch (King Conch) – 3.354.400 - 2003
15. Frække Frederik (Speedy Tomali) - 3.187.703 - 1998
16. Mathilde Trøjborg (Earthquake) – 3.130.253 - hp - 2004
17. Obi-Wan (Ganymedes) - 3.033.595 - 2006 -Aktiv
18. Attention Flamingo (Carmody Lobell) - 3.020.059 - 1993
19. Nobodybeatsthebeat (Dream Vacation) - 2.896.271 - hp - 2005
20. Macon (Banana Peel) - 2.835.930 - 1985
21. Tarok (Pay Dirt) - 2.805.050 - 1972

13. februar 2017

Copenhagen Cup 1928-2016 (video 2004-2016)

Your Highness - Copenhagen Cup 2016












2016 Your Highness (Björn Goop)

2015 Robert Bi (Robin Bakker)

2014 Orali (Jeppe Juel)

2013 Mr. Picolit (Åke Svanstedt)

2012 Wishing Stone (Jeppe Juel)

2011 Libeccio Grif (Björn Goop)

2010 Nu Pagadi (Erik Adielsson)

2009 Triton Sund (Örjan Kihlström)

2008 Ghibellino (Roberto Andreghetti)

2007 Kool du Caux  (Jean-Michel Bazire)

2006 Mara Bourbon (Jean-Pierre Dubois)

2005 Steinlager (Per-Oleg Midtfjeld)

2004 Revenue (Lutfi Kolgjini)

2003 Gidde Palema (Åke Svanstedt)

2002 Legendary Lover K (Steen Juul)

2001 Victory Tilly (Stig H. Johansson)

2000 Indian Silver (Stig H. Johansson)

1999 Giesolo de Lou (Jean-Etinne Dubois)

1998 Moni Maker (Wally Hennessy)

1997 Zoogin (Åke Svanstedt)

1996 Triple T Storm (Joseph Verbeeck)

1995 S J's Photo (David Wade)

1994 Bolets Igor (Lennart Forsgren)

1993 Campo Ass (Wilhelm Paal)

1992 Bravo Sund (Jorma Kontio)

1991 Glass Hanover (Henning Beckemeyer)

1990 Meadow Roland (Preben Kjærsgaard)

1989 Meadow Roland (Preben Kjærsgaard)

1988 Meadow Roland (Preben Kjærsgaard)

1987 Hairos (John K. Hansen)

1986 Junior Lobell (Sören Norberg)

1985 Minou du Donjon (Olle Goop)

1984 Lutin d'Isigny (Jean-Paul Andree)

1983 E.O. Brunn (Bo W. Takter)

1982 Ideal du Gazeau (Eugene Lefevre)

1981 Jorky (Leopold Verroken)

1980 Ideal du Gazeau (Eugene Lefevre)

1979 Charme Asserdal (Heikki Korpi)

1978 Pershing (Berndt Lindstedt)

1977 Keystone Pioneer (William Haughton)

1976 Wiretapper (Sören Nordin)

1975 Ritha Lyngholm (Olle Lindquist)

1966 Roquepine (Jean-René Gougeon)

1964 Elaine Rodney (Gerhard Krüger)

1962 Eidelstedter (Johannes Frömming)

1961 Rulle Rappson (Sören Nordin)

1960 Hairos II (Willem Geersen)

1959 Jens Protector (Trygve Diskerud)

1958 Adept (Kurt Mattson)

1957 Gelinotte (Charlie Mills)

1952 Frances Bulwark (Sören Nordin)

1951 Rollo (Ragnar Thorngren)

1950 Casino The Great (Fredi Sølberg)

1949 Presidenten (Folke Bengtsson)

1948 Harvest Druien (Niels Jan Koster)

1946 Future (Aage Kristoffersen)

1939 Sonny Diamond (Niels Jan Koster)

1938 Sir Walter Scott (Calle Schoug)

1932 Walter Dear (Charlie Mills)

1931 Walter Dear (Charlie Mills)

1928 Guy Bacon (Charlie Mills)

Elitloppet, Solvalla 1952-2016 (video 1975-2016)

Nuncio - Elitloppet 2016












2016 Nuncio (Örjan Kihlström)

2015 Magic Tonight (Örjan Kihlström)

2014 Timoko (Björn Goop)

2013 Nahar (Robert Bergh)

2012 Commander Crowe (Christophe Martens)

2011 Brioni (Joakim Lövgren)

2010 Iceland (Johnny Takter)

2009 Torvald Palema (Åke Svanstedt)

2008 Exploit Caf (Jean-Michel Bazire)

2007 L'Amiral Mauzun (Jean-Michel Bazire)

2006 Conny Nobell (Björn Goop)

2005 Steinlager (Per Oleg Midtfjeld)

2004 Gidde Palema (Åke Svanstedt)

2003 From Above (Örjan Kihlström)

2002 Varenne (Giampaolo Minucci)

2001 Varenne (Giampaolo Minucci)

2000 Victory Tilly (Stig H. Johansson)

1999 Remington Crown (Joseph Verbeeck)

1998 Moni Maker (Wally Hennessey)

1997 Gum Ball (Stig H. Johansson)

1996 Coktail Jet (Jean-Etienne Dubois)

1995 Copiad (Erik Berglöf)

1994 Copiad (Erik Berglöf)

1993 Sea Cove (Joseph Verbeeck)

1992 Billyjojimbob (Murray Brethour)

1991 Peace Corps (Stig H. Johansson)

1990 Mack Lobell (Thomas Nilsson)

1989 Napoletano (Stig H. Johansson)

1988 Mack Lobell (John Campbell)

1987 Utah Bulwark (Stig H. Johansson)

1986 Rex Rodney (Kjell Håkonsen)

1985 Meadow Road (Torbjörn Jansson)

1984 The Onion (Stig H. Johansson)

1983 Ianthin (Paul Delanoe)

1982 Idéal du Gazeau (Eugène Lefèvre)

1981 Jorky (Leopold Verroken)

1980 Ideal du Gazeau (Eugène Lefèvre)

1979 Pershing (Berndt Lindstedt)

1978 Hadol du Vivier (Jean-René Gougeon)

1977 Eleazar (Leopold Verroken)

1976 Dimitria (Leopold Verroken)

1975 Timothy T. (Giancarlo Baldi)

1974 Timothy T. (Giancarlo Baldi)

1973 Ego Boy (Ingemar Olofsson)

1972 Dart Hanover (Berndt Lindstedt)

1971 Tidalium Pelo (Jean Mary)

1970 Eileen Eden (Johannes Frömming)

1969 Fresh Yankee (Joe O'Brien)

1968 Eileen Eden (Johannes Frömming)

1967 Roquepine (Henri Levesque)

1966 Roquepine (Jean-René Gougeon)

1965 Elma (Johannes Frömming)

1964 Pack Hanover (Sergio Brighenti)

1963 Ozo (Roger Massue)

1962 Eidelstedter (Johannes Frömming)

1961 Kracovie (Roger Vercruysse)

1960 Honoré II (Raoul Simonard)

1959 Jamin (Jean Riaud)

1958 Io d'Amour (Gerhard Krüger)

1957 Gelinotte (Charlie Mills)

1956 Gelinotte (Charlie Mills)

1955 Gutemberg A. (A. Alain Deheegher)

1954 Carné (Olle Persson)

1953 Frances Bulwark (Sören Nordin)

1952 Permit (Walter Heitman)

Hambletonian Stakes 1926-2016 (video 1975-2016)

Marion Marauder - Hambletonian Stake 2016












2016 Marion Marauder (Scott Zeron)

2015 Pinkman (Brian Sears)

2014 Trixton (Jimmy Takter)

2013 Royalty For Life (Brian Sears)

2012 Market Share (Tim Tetrick)

2011 Broad Bahn (George Brennan)

2010 Muscle Massive (Ronald Pierce)

2009 Muscle Hill (Brian Sears)

2008 Deweycheatumnhowe (Ray Schnittker)

2007 Donato Hanover (Ronald Pierce)

2006 Glidemaster (John Campbell)

2005 Vivid Photo (Roger Hammer)

2004 Windsong's Legacy (Trond Smedshammer)

2003 Amigo Hall (Michel Lachance)

2002 Chip Chip Hooray (Eric Ledford)

2001 Scarlet Knight (Stefan Melander)

2000 Yankee Paco (Trevor Ritchie)

1999 Self Possessed (Michel Lachance)

1998 Muscles Yankee (John Campbell)

1997 Malabar Man (Malvern C. Burroughs)

1996 Continentalvictory (Michel Lachance)

1995 Tagliabue (John Campbell)

1994 Victory Dream (Michel Lachance)

1993 American Winner (Ronald Pierce)

1992 Alf Palema (Mickey McNichol)

1991 Giant Victory (Jack Moiseyev)

1990 Harmonious (John Campbell)

1989 Park Avenue Joe (DH) (Ron Waples)

1989 Probe (DH) (William Fahy)

1988 Armbro Goal (John Campbell)

1987 Mack Lobell (John Campbell)

1986 Nuclear Kosmos (Ulf Thoresen)

1985 Prakas (Bill O'Donnell)

1984 Historic Freight (Ben Webster)

1983 Duenna (Stanley Dancer)

1982 Speed Bowl (Tommy Haughton)

1981 Shiaway St. Pat (Ray Remmen)

1980 Burgomeister (Billy Haughton)

1979 Legend Hanover (George Sholty)

1978 Speedy Somolli (Howard Beissinger)

1977 Green Speed (Billy Haughton)

1976 Steve Lobell (Billy Haughton)

1975 Bonefish (Stanley Dancer)

1974 Christopher T. (Billy Haughton)

1973 Flirth (Ralph N. Baldwin)

1972 Super Bowl (Stanley Dancer)

1971 Speedy Crown (Howard Beissinger)

1970 Timothy T. (John F. Simpson, Jr.)

1969 Lindy's Pride (Howard Beissinger)

1968 Nevele Pride (Stanley Dancer)

1967 Speedy Streak (Del Cameron)

1966 Kerry Way (Frank Ervin)

1965 Egyptian Candor (Del Cameron)

1964 Ayres (John F. Simpson, Sr.)

1963 Speedy Scott (Ralph N. Baldwin)

1962 A. C.'s Viking (Sanders Russell)

1961 Harlan Dean (Jimmy Arthur)

1960 Blaze Hanover (Joe O'Brien)

1959 Diller Hanover (Frank Ervin)

1958 Emily's Pride (Flave Nipe)

1957 Hickory Smoke (John F. Simpson, Sr.)

1956 The Intruder (Ned Bower)

1955 Scott Frost (Joe O'Brien)

1954 Newport Dream (Del Cameron)

1953 Helicopter (Harry M. Harvey)

1952 Sharp Note (Bion Shively)

1951 Mainliner (Guy Crippen)

1950 Lusty Song (Delvin Miller)

1949 Miss Tilly (Fred Egan)

1948 Demon Hanover (Harrison R. Hoyt)

1947 Hoot Mon (Scepter F. Palin)

1946 Chestertown (Thomas S. Berry)

1945 Titan Hanover (Harry E. Pownall, Sr.)

1944 Yankee Maid (Henry Thomas)

1943 Volo Song (Benjamin White)

1942 The Ambassador (Benjamin White)

1941 Bill Gallon (Lee Smith)

1940 Spencer Scott (Fred Egan)

1939 Peter Astra (Hugh M. "Doc" Parshall)

1938 Mc Lin (Henry Thomas)

1937 Shirley Hanover (Henry Thomas)

1936 Rosalind (Benjamin White)

1935 Greyhound (Scepter F. Palin)

1934 Lord Jim (Hugh M. "Doc" Parshall)

1933 Mary Reynolds (Benjamin White)

1932 The Marchioness (William Caton)

1931 Calumet Butler (Richard D. McMahon)

1930 Hanover's Bertha (Tom Berry)

1929 Walter Dear (Walter Cox)

1928 Spencer (William H. Leese)

1927 Iosola's Worthy (Marvin Childs)

1926 Guy McKinney (Nathaniel D. Ray)

12. februar 2017

Prix d'Amerique 1920-2017 (video 1976-2017)

Bold Eagle - Prix d'Amerique 2017

2017 Bold Eagle (Franck Nivard)

2016 Bold Eagle (Franck Nivard)

2015 Up And Quick (Jean-Michel Bazire)

2014 Maharajah (Örjan Kihlström)

2013 Royal Dream (Jean-Philippe Dubois)

2012 Ready Cash (Franck Nivard)

2011 Ready Cash (Franck Nivard)

2010 Oyonnax (Sebastien Ernault)

2009 Meaulnes du Corta (Franck Nivard)

2008 Offshore Dream (Pierre Levesque)

2007 Offshore Dream (Pierre Levesque)

2006 Gigant Neo (Dominik Locqueneux)

2005 Jag de Bellouet (Christophe Gallier)

2004 Kesaco Phedo (Jean-Michel Bazire)

2003 Abano As (Jos Verbeeck)

2002 Varenne (Giampaolo Minnucci)

2001 Varenne (Giampaolo Minnucci)

2000 Général du Pommeau (Jules Lepennetier)

1999 Moni Maker (Jean-Michel Bazire)

1998 Dryade des Bois (Jos Verbeeck)

1997 Abo Volo (Jos Verbeeck)

1996 Cocktail Jet (Jean-Etienne Dubois)

1995 Ina Scot (Helen Johansson)

1994 Sea Cove (Jos Verbeeck)

1993 Queen L. (Stig H. Johansson)

1992 Verdict Gédé (Jean-Claude Hallais)

1991 Ténor de Baune (Jean-Baptiste Bossuet)

1990 Ourasi (Michel-Marcel Gougeon)

1989 Queila Gédé (Roger Baudron)

1988 Ourasi (Jean-René Gougeon)

1987 Ourasi (Jean-René Gougeon)

1986 Ourasi (Jean-René Gougeon)

1985 Lutin d'Isigny (Jean-Paul André)

1984 Lurabo (Michel-Marcel Gougeon)

1983 Idéal du Gazeau (Eugène Lefèvre)

1982 Hymour (Jean-Pierre Dubois)

1981 Idéal du Gazeau (Eugène Lefèvre)

1980 Eléazar (Léopold Verroken)

1979 High Echelon (Jean-Pierre Dubois)

1978 Grandpré (Pierre-Désiré Allaire)

1977 Bellino II (Jean-René Gougeon)

1976 Bellino II (Jean-René Gougeon)

1975 Bellino II (Jean-René Gougeon)

1974 Delmonica Hanover (F. Frömming)

1973 Dart Hanover (Berndt Lindtstedt)

1972 Tidalium Pélo (Jean Mary)

1971 Tidalium Pélo (Jean Mary)

1970 Toscan (Michel-Marcel Gougeon)

1969 Upsalin (Louis Sauvé)

1968 Roquépine (Jean-René Gougeon)

1967 Roquépine (Henri Lévesque)

1966 Roquépine (Jean-René Gougeon)

1965 Ozo (Jan Frömming)

1964 Nike Hanover (Jan Frömming)

1963 Ozo (Roger Massue)

1962 Newstar (Walter Baroncini)

1961 Masina (François Brohier)

1960 Hairos II (Willem Geersen)

1959 Jamin (Jean Riaud)

1958 Jamin (Jean Riaud)

1957 Gélinotte (Roger Céran-Maillard)

1956 Gélinotte (Roger Céran-Maillard)

1955 Fortunato II (Roger Céran-Maillard)

1954 Feu Follet X (M. Riaud)

1953 Permit (Walter Heitmann)

1952 Cancannière (Jonel Chryriacos)

1951 Mighty Ned (Alexandre Finn)

1950 Scotch Fez (Sören Nordin)

1949 Venutar (F. Réaud)

1948 Mighty Ned (V. Antonellini)

1947 Mistero (Romolo Ossani)

1946 Ovidius Naso (Roger Céran-Maillard)

1945 Ovidius Naso (Roger Céran-Maillard)

1944 Profane (A. Sourroubille)

1943 Nebuleuse V (R. Simonard)

1942 Neulisse (C. Domergue)

1941 Race cancelled

1940 Race cancelled

1939 De Sota (Alexandre Finn)

1938 De Sota (Alexandre Finn)

1937 Muscletone (Alexandre Finn)

1936 Javari (M. Perlbag)

1935 Muscletone (Alexandre Finn)

1934 Walter Dear (Charlie Mills)

1933 Amazone B (Th. Vanlandeghem)

1932 Hazleton (Otto Dieffenbacher)

1931 Hazleton (Otto Dieffenbacher)

1930 Amazone B (Th. Vanlandeghem)

1929 Templier (A. Butti)

1928 Uranie (V. Capovilla)

1927 Uranie (V. Capovilla)

1926 Uranie (V. Capovilla)

1925 Re Mac Gregor (C. Dessauze)

1924 Passeport (Alexandre Finn)

1923 Passeport (P. Viel)

1922 Reynolds V (M. Gougeon)

1921 Pro Patria (Th. Monsieur)

1920 Pro Patria (Th. Monsieur)