26. februar 2017

Dansk Traver-Stambog 2002

Link til Dansk Traver-Stambog - bind 21 - udgivet 2002


























I Danmark blev den første stambog for travheste udgivet i 1902, og præcis 100 år senere, i 2002, udkom  den 21'ende og sidste stambog.

I stambogens forord står der: "Al data som ligger til grund for udgivelsen af denne bog findes i TravData, som Dansk Travsports Centralforbund håber bliver tilgængelig for alle interesserede
via internettet meget snart."

Helt så hurtigt gik det desværre ikke. Først i oktober 2009 blev den længe ventede søgeside for dansk travsport lagt på nettet af DTC. TravData var et forældet system, som ikke kunne overføres til den nye database. Derfor var det i forbindelse med overførslen af data fra det gamle system til det nye nødvendigt at foretage et valg om, hvor gamle data måtte være for at komme med. Skæringspunktet blev sat til 1995.

Link til SØG SPORTINFO



En officiel database for dansk travsport burde naturligvis indeholde de samme data som stambøgerne, men det er desværre langtfra tilfældet. I 2017 er der de samme fejl og mangler, som der var i 2009:

Vedrørende afstamning: "Oplysninger mangler" står der mange steder, og disse oplysninger burde overføres til databasen snarest muligt. De findes jo i stambøgerne.

Vedrørende væddeløbsresultater: Mange gamle heste, der har en væddeløbskarriere, står anført uden væddeløbsresultater.

Vedrørende afkom: Afkom efter gamle hopper er enten anført ufuldstændigt eller mangler helt, og præmiesummerne er i mange tilfælde forkerte.

Vedrørende fødselsår: Mange gamle hestes fødselsår er anført som 1700. Selv om det er åbenbart, at årstallet er forkert, ville det være bedre , hvis der stod "Oplysninger mangler".

Vedrørende ejer: For utallige heste står der XxxxxStambogsejer 1981. Hvorfor ikke blot skrive "Ukendt ejer" ligesom der efterfølgende står "Ukendt opdrætter". Men igen: Alle disse oplysninger står i stambøgerne og bør derfor overføres til databasen.

Generelt: Mange heste mangler i databasen. Det må være målet, at alle danske travheste, der er optaget i stambøgerne, kan findes i databasen.

25. februar 2017

DTC's Hingstekatalog 2015

Link til Hingstekatalog 2015 


























DTC's Hingstekatalog 2015 er den sidst udgivne version. - For aktuelle oplysninger henvises til Bedækningsliste 2017, hvor der kun er anført pris og udbyder.

Hingstekataloget er en varedeklaration til brug for hoppeejernes valg af hingste. Derfor er det uheldigt, at DTC ikke har udsendt det årlige hingstekatalog siden 2015. Hvis DTC ikke vil bekoste trykning af et aktuelt hingstekatalog, burde det i det mindste foreligge i elektronisk form på nettet. Ellers kunne man jo lige så godt undlade kravet om hingstefremstilling, hvor der efterfølgende blot oplyses, hvor mange point avlskommissionen har givet de enkelte hingste.

Pointtallet er faktisk den mindst vigtige oplysning. Hoppeejerne kan selv vurdere hingstenes avlsværdi, hvis der foreligger en opdateret "varedeklaration" med oplysning om hingstenes afstamning, løbskarriere, avlskarriere, eksteriør- og veterinærbeskrivelse.

Travkalender Nr. 1 - 2017

Link til Travkalender Nr. 1



Indhold:
Dansk Travsports Centralforbund
Vedtægter 
Løbsbestemmelser 2017 
Indholdsfortegnelse
Stikordsregister
Forskellige arter af løb
Opdrætterkvalifikation og opdrætterpræmier
Registrering af heste
Fremstilling af hingste
Licensbestemmelser
Forbuds- og Karenstidsliste
Sæsonbestemmelser 2017
Landsdækkende retningslinjer ved idømmelse af straf
De klassiske Årgangsløb
Meetingsbestemmelser
Særlige bestemmelser på de forskellige baner
Trænerlicenser 2017 
Meddelelser de aktive
Regler og vejledning om transport
Opdrætterpræmiering
Adresselister over udenlandske hovedorganisationer

22. februar 2017

Vinderne af Dansk Trav Derby 1898-2016


2016 Axel (Love You) René Kjær 1.15,5a
2015 Winston Sisa (Ens Snapshot) Jan Dahlgaard 1.13,3a
2014 Tumble Dust (Crazed) Björn Goop 1.14,7a
2013 Stand And Deliver (Kadabra) Birger Jørgensen 1.15,0a
2012 Repay Merci (Offshore Dream) Knud Mønster 1.16,5a
2011 Peak (Ganymede) Johnny Takter 1.15,3a
2010 Okay Bee (Turbo Sandy) Flemming Jensen 1.15.4a
2009 Nice Little Ært (Golden Globe) Johnny Takter 1.16,2a
2008 Magic Sisa (Carmody Lobell) Johnny Takter 1.15.3a
2007 Leviti (Alf Palema) Steen Juul 1.17,2a
2006 Kanonis Lobell (Carmody Lobell) Kenneth Nielsen 1.16,5a
2005 I'm a Photo (S J's Photo) Staffan Nilsson 1.16,6a
2004 Home Blåbjerg (S J's Photo) Thomas Uhrberg 1.17,5a
2003 Good Guy (S J's Photo) Bent Svendsen 1.17,0a
2002 Frække Frederik (Speedy Tomali) Preben Kjærsgaard 1.16,4a
2001 Esterel Sunset (Victor Victor) Flemming Jensen 1.16,3a
2000 Dragon Flamingo (Carmody Lobell) Nicolaj Andersen 1.17,1a
1999 Chopin Toftebjerg (Ride the Wave) Nicolaj Andersen 1.16,2a
1998 Bell Shadow (Quick Pay) Torbjörn Jansson 1.17,4a
1997 Atom Tess (Smokin Yankee) Steen Juul 1.17,7a
1996 Wee Hjordal (Shane T.Hanover) Henrik Lønborg 1.17,2a
1995 Treasure Ås (Balanced Image) Erik Berglöf 1.16,5a
1994 Skalflex (Espay) Steen Juul 1.18,2a
1993 Rudolf Le Ann (Why Not) Steen Juul 1.15,9a
1992 Predator (Speedy Somolli) Jim Frick 1.17,9a
1991 O'Bidjar (Heriz) Torben Fischer 1.18,0a
1990 New Quick (Quick Pay) Steen Juul 1.18,8a
1989 Macon (Banana Peel) Jørn Laursen 1.19,6a
1988 Lancelot Broholm (Pay Dirt) Birger Jørgensen 1.18,3a
1987 Konsonant (Vokal N) Steen Juul 1.18,3a
1986 Indus (Linus T) Lars Lindberg 1.17,9a
1985 Hawkeye (Vokal N) Axel Jacobsen 1.18,7a
1984 Game Høgh (Pay Dirt) Axel Jacobsen 1.18,0a
1983 For Ever Vixi (Fine Shot) Steen Juul 1.19,3a
1982 Ejnar Vogt (Frosty Hanover) Veijo Heiskanen 1.19,0a
1981 Duvil (Pay Dirt) Jørn Laursen 1.20,4a
1980 Chianti Pitt (Pay Dirt) Ove Andersen 1.21,0a
1979 Brilliant H (Frosty Hanover) Veijo Heiskanen 1.22,0a
1978 Adam Paradiso (Flicking Star) Preben Kjærsgaard 1.19,4a
1977 Vixi Bird (Francis Senator) Jørn Laursen 1.19,6a
1976 Tarok (Pay Dirt) Jørn Laursen 1.19,9a
1975 Spathrine C (Lord Valentine) Mogens Larsen 1.20,7a
1974 Ritha Lyngholm (Lord Valentine) Hans Svensson 1.21,1a
1973 Patricia Garbo (Devacourt) Thorkild Jensen 1.22,0a
1972 Osman Bogø (Joe's Pride) Harald Lund 1.22,2a
1971 Nu Bangsbo (Frosty Hanover) Villy Pedersen 1.23,1a
1970 Max Hanover (Frosty Hanover) Børge Simonsen 1.23,3a
1969 Loyal (Newport Orbit) Eivind Schnell 1.22,0a
1968 Karina Axworthy (Leo Axworthy) Hans Svensson 1.21,7a
1967 If Klokkedal (Joe's Pride) Jørgen Hill 1.24,0a
1966 Hansa (Kaptajn Hald) Jørgen Olsen 1.22,8a
1965 Gigant (Oscar Den Store) Mogens Ingvard 1.22,3a
1964 Fox Hanover (Stuart Hanover) Leif Løfgren 1.24,4a
1963 Emigrant (Safari the Great) Walther Kaiser-Hansen 1.23,8a
1962 Dina Lloyd (Lloyd Hanover) Karl Pettersson 1.22,9a
1961 Carl Aage (Joe's Pride) Ernst Petersen 1.25,6a
1960 Bambino (Casino the Great) Mark Ingdam 1.23,9a
1959 Aprilsnar (Fux Director) Leif Nielsen 1.23,9a
1958 Victory King (Speed King) Georg Andersen 1.24,7a
1957 Tjavs (Joe's Pride) John Petersen 1.24,7a
1956 Snowflake (Rex the Great) Mark Ingdam 1.23,5a
1955 Rex Junior (Rex the Great) Kurt Køppen 1.24,0a
1954 Princess The Great (Rex the Great) Fredie Sølberg 1.25,8
1953 Onward Eagle (Josedale Eagle) Hans Hansen 1.25,3
1952 Nollo (New England) Mark Ingdam 1.28,2
1951 Minus (Sonny Diamond) Arnold Jensen 1.28,1
1950 Lykkeprins (Silver Prince) Vagn Lønborg 1.26,9
1949 Kuno (Rex the Great) Aage Kristoffersen 1.25,8
1948 Jolly (Jim Bingen) Poul Stripp 1.29,4
1947 Ilka Nichols (Silver Prince) Sophus Sørensen 1.31,1
1946 Hickory (Styrmand) Oluf Månsson 1.28,5
1945 Garant (Full Tilt) Niels Jan Koster 1.30,5
1944 Future (Full Tilt) Aage Kristoffersen 1.25,7
1943 Ebbe Axworthy (Captain Axworthy) Aage Kristoffersen 1.26,8
1942 Dixie Star (Zed Hanover) Arnold Jensen 1.27,3
1941 Carl Hof (Calumet Dick) Sophus Sørensen 1.27,1
1940 Bellwood (Guy Bellwood) Arnold Jensen 1.25,8
1939 Aerolit (Worthy Harwester) Hans Hansen 1.28,9
1938 U S A (Brusiloff) William Jensen 1.28,1
1937 Tella the Great (Forest Fire) Gerhard Petersen 1.26,7
1936 Sonny Diamond (Diamond Axworthy) Niels Jan Koster 1.24,4
1935 Rex the Great (Sandy Flash) Hans Hansen 1.26,7
1934 Patsy (Quadrille) Sophus Sørensen 1.26,7
1933 Odin Hall (The Laurel Hall) Olle Månsson 1.28,9
1932 Jim Bingen (Black Jim jr) Paul Groch 1.28,7
1931 Mars (Burgoo) Leth-Olsen 1.30,3
1930 Klondyke (Burgoo) Niels Jan Koster 1.30,8
1929 Kim (Alabama Bond) Niels Jan Koster 1.31,7
1928 Johnny Finance (Alabama Bond) Leth-Olsen 1.32,6
1927 Hidalgo (Worthy T) Niels Jan Koster 1.28,4
1926 Gibtown (Lu Princeton) Niels Jan Koster 1.32,3
1925 Peter Pouge jr (Peter Pouge) C L Müller 1.28,6
1924 Ego (Alabama Bond) Peder Andersen 1.35,0
1923 Golden Arrow (Arrow Rock) Paul Groch 1.34,3
1922 Cyrano (Worthy T) Niels Jan Koster 1.29,4
1921 Bella S (Figaro) Sophus Sørensen 1.32,0
1920 Dreamwold (The Dreamer) Niels Jan Koster 1.33,0
1919 Union Boy (Worthy T) Holger Fischmann 1.34,8
1918 Tornado (The Dreamer) Niels Jan Koster 1.33,0
1917 Great Miss (Peter the Great) Holger Fischmann 1.33,0
1916 Danish Girl (Cortella) Holger Fischmann 1.33,3
1915 Elegant Bai (Bobichon) Niels Jan Koster 1.32,0
1914 Edelweiss (Pelle) Paul Groch 1.34,0
1913 Prins Beautaw (Beautaw) Frank Starr 1.30,2
1912 Saturn (Beautaw) Nils Brække 1.35,6
1911 Excelsior (Tako) Joe May 1.43,5
1910 The Sovereign (Refero) Frantz Smrcka 1.44,0
1909 Ingolf (Jay McGregor) Joe May 1.41,0
1908 Tapper (Jordan) Frantz Smrcka 1.41,0
1907 Dagmar Lamott (Shadeland Lamott) Robert Trautwetter 1.43,0
1906 Miss Refero (Refero) Julius Pajoncek 1.44,0
1905 Elinor (Potential) Robert Uhlig 1.47,0
1904 Allart (Antiago) Robert Uhlig 1.46,0
1903 Phønix (Shadeland Lamott) Carl Walker 1.48,0
1902 Eva (Axtell C) Peter Jensen 1.53,0
1901 Lady Tom (Tom Jefferson) Joe May 1.54,0
1900 Harriet A (Rex Americus) W Grossman 1.55,4
1899 Consul Cook (E N Cook) Alex Johnstone 1.52,9
1898 Clara Greenlander (Greenlander) Alex Johnstone 1.49,5

20. februar 2017

De hurtigste danskfødte heste

Kenn Erik Bech og Henrik Jørgensen har på Travservice.dk publiceret en liste over alle tiders hurtigste danskfødte travheste:

  1. Tycon Conway Hall v. Conway Hall-Golden Sunday/Supergill – 1,09,4
  2. Obi-Wan v. Ganymedes-Hejsa Reerstrup/Speedy Herve – 1,09,7
  3. Repay Merci v. Offshore Dream-News From Heaven/Super News – 1,09,9
  4. O’Grady v. S J’s Photo-Dawn Garbo/Smasher – 1,09,9
  5. Local Conch v. King Conch-Fleur New/New Quick – 1,10,0
  6. Montgomery Hill v. S J’s Photo-Funny Hill/Mr Vic – 1,10,1
  7. Soho v. Dream Vacation-Hillary Tøll/General November – 1,10,1 – hurtigste hoppe!
  8. Politiken v.ENS Snapshot-Goldie Hawn/Earthquake – 1,10,2
  9. Neo Holmsminde v. Valley Sentry-Devil’s Lady/Little Devil – 1,10,2
  10. Patricia Hastrup v. Great Challenger-Isabella Hastrup/Sugarcane Hanover – 1,10,2
  11. Mathilde Trøjborg v. Earthquake-Veronica Trøjborg/Shane T Hanover- 1,10,5
  12. Tumble Dust v. Crazed-Affinity/Victory Dream – 1,10,5
  13. T Rex v. Great Challenger-Echidna/Giant Chill – 1,10,5
  14. Nok’en Frækkert v. Mastery-Kama Sutra/Lindy’s Crown – 1,10,6
  15. Jewish Banker v. Wall Street Banker-Swedish Magic/Super Bowl – 1,10,6
  16. Stand And Deliver v. Kadabra-Ghana Roland/Speedy Herve – 1,10,7
  17. Tano Bork v. Great Challenger-Frederikke Bork/New Quick – 1,10,7
  18. Bastian Birke v. Indus-Naja Birke/Freedom Rider – 1,10,7
  19. Salina v. ENS Snapshot-Dika/Little Devil. 1,10,7
  20. Snoopy v. Trophy Catch-Hey New/New Quick – 1,10,7
  21. Nanny Fine v.Gill’s Victory-Julie Parisienne/Smokin Yankee – 1,10,7
  22. Korvet Klintholm v. Frisky Frazer-Primadonna Bogø/Osman Bogø – 1,10,7
  23. Minos Vang v. S J’s Photo-Casual Style/Speedy Crown – 1,10,8
  24. Open v. Sugarcane Hanover-Magna November/Supergill – 1,10,8
  25. Partout Simoni v. Jag de Bellouet-Axie Fair/linus T – 1,10,8
  26. Picture FH v. S J’s Photo-Princess Tigerly/Speedy Crown – 1,10,8

17. februar 2017

De mestvindende danskfødte heste


1. Rival Damkær (Copperfield) - 7.223.925 - 1989
2. Indus (Linus T) - 5.592.207 - 1982
3. Rudolf Le Ann (Why Not) 5.457.108 - 1989
4. Atom Tess (Smokin Yankee) 4.368.060 - 1993
5. Neo Holmsminde (Valley Sentry) 4.252.733 - 2005
6. Partout Simoni (Jag de Bellouet) 4.013.542 - 2007 - Aktiv
7. Always New (New Quick) 3.944.174 - 1993
8. Tumble Dust (Crazed) 3.846.615 - 2010 - Aktiv
9. Repay Merci (Offshore Dream) 3.700.220 - 2008 - Aktiv
10. Habib (Richthofen) 3.571.061 - 1981
11. O’Grady (S J’s Photo) 3.465.312 - 2006 - Aktiv
12. Okay Bee (Turbo Sandy) - 3.377.035 - 2006
13. Montgomery Hill (SJ’s Photo) – 3.362.448 - 2004
14. Local Conch (King Conch) – 3.354.400 - 2003
15. Frække Frederik (Speedy Tomali) - 3.187.703 - 1998
16. Mathilde Trøjborg (Earthquake) – 3.130.253 - hp - 2004
17. Obi-Wan (Ganymedes) - 3.033.595 - 2006 -Aktiv
18. Attention Flamingo (Carmody Lobell) - 3.020.059 - 1993
19. Nobodybeatsthebeat (Dream Vacation) - 2.896.271 - hp - 2005
20. Macon (Banana Peel) - 2.835.930 - 1985
21. Tarok (Pay Dirt) - 2.805.050 - 1972

13. februar 2017

Copenhagen Cup 1928-2016 (video 2004-2016)

Your Highness - Copenhagen Cup 2016












2016 Your Highness (Björn Goop)

2015 Robert Bi (Robin Bakker)

2014 Orali (Jeppe Juel)

2013 Mr. Picolit (Åke Svanstedt)

2012 Wishing Stone (Jeppe Juel)

2011 Libeccio Grif (Björn Goop)

2010 Nu Pagadi (Erik Adielsson)

2009 Triton Sund (Örjan Kihlström)

2008 Ghibellino (Roberto Andreghetti)

2007 Kool du Caux  (Jean-Michel Bazire)

2006 Mara Bourbon (Jean-Pierre Dubois)

2005 Steinlager (Per-Oleg Midtfjeld)

2004 Revenue (Lutfi Kolgjini)

2003 Gidde Palema (Åke Svanstedt)

2002 Legendary Lover K (Steen Juul)

2001 Victory Tilly (Stig H. Johansson)

2000 Indian Silver (Stig H. Johansson)

1999 Giesolo de Lou (Jean-Etinne Dubois)

1998 Moni Maker (Wally Hennessy)

1997 Zoogin (Åke Svanstedt)

1996 Triple T Storm (Joseph Verbeeck)

1995 S J's Photo (David Wade)

1994 Bolets Igor (Lennart Forsgren)

1993 Campo Ass (Wilhelm Paal)

1992 Bravo Sund (Jorma Kontio)

1991 Glass Hanover (Henning Beckemeyer)

1990 Meadow Roland (Preben Kjærsgaard)

1989 Meadow Roland (Preben Kjærsgaard)

1988 Meadow Roland (Preben Kjærsgaard)

1987 Hairos (John K. Hansen)

1986 Junior Lobell (Sören Norberg)

1985 Minou du Donjon (Olle Goop)

1984 Lutin d'Isigny (Jean-Paul Andree)

1983 E.O. Brunn (Bo W. Takter)

1982 Ideal du Gazeau (Eugene Lefevre)

1981 Jorky (Leopold Verroken)

1980 Ideal du Gazeau (Eugene Lefevre)

1979 Charme Asserdal (Heikki Korpi)

1978 Pershing (Berndt Lindstedt)

1977 Keystone Pioneer (William Haughton)

1976 Wiretapper (Sören Nordin)

1975 Ritha Lyngholm (Olle Lindquist)

1966 Roquepine (Jean-René Gougeon)

1964 Elaine Rodney (Gerhard Krüger)

1962 Eidelstedter (Johannes Frömming)

1961 Rulle Rappson (Sören Nordin)

1960 Hairos II (Willem Geersen)

1959 Jens Protector (Trygve Diskerud)

1958 Adept (Kurt Mattson)

1957 Gelinotte (Charlie Mills)

1952 Frances Bulwark (Sören Nordin)

1951 Rollo (Ragnar Thorngren)

1950 Casino The Great (Fredi Sølberg)

1949 Presidenten (Folke Bengtsson)

1948 Harvest Druien (Niels Jan Koster)

1946 Future (Aage Kristoffersen)

1939 Sonny Diamond (Niels Jan Koster)

1938 Sir Walter Scott (Calle Schoug)

1932 Walter Dear (Charlie Mills)

1931 Walter Dear (Charlie Mills)

1928 Guy Bacon (Charlie Mills)